Wednesday, 1 July 2015

POVODAC ILI KO SE BOJI ŠETNJE JOŠ :)

1. PRIJE ŠETNJE

Prije nego što izvedemo psa u šetnju, trebamo se pobrinuti  da bude u smirenom i opuštenom stanju. Razlog zbog koga imamo probleme prilikom šetnje, jeste taj što nismo uspostavili pravilan odnos sa svojim psom prije izlaska iz kuće. Pod tim mislim na uravnotežen odnos, odnos uzajamnog poštovanja.



Sama neposlušnost dolazi od nekih osnovnih stvari koje nisu ispunjene. Glavni uzročnik lošeg ponašanja psa u šetnji dolazi od uzbuđenosti. Onog momenta kada pas vidi povodac u našim rukama, ili čak i ranije, kad se počnemo spremati, pas to prepoznaje, zna da se ide u šetnju i uglavnom od tog trenutka postaje uzbuđen, iako je neposredno prije, recimo, ležao i bio savršeno opušten.
Već tada, javlja se potreba da se takvo stanje preventivno odstrani, odnosno da se koriguje ( ali nikako galamom, komandama ili bilo kakvom upotrebom sile ) 
Sve nabrojano ne ide u prilog opuštanju psa i stvaranju balansa, naprotiv, stvara još veći stepen anksioznosti i uzbuđenja.


Dakle, naš glavni cilj je da pas bude smiren i opušten u svakom trenutku.

Ogrlicu odnosno povodac stavljamo tek nakon što smo to postigli.

Važno je da mi, kao vlasnici budemo opušteni i u stanju svijesti u kome želimo da bude i naš pas. Psi su ogledalo stanja u kome se mi nalazimo. Ako je pas nervozan, nesiguran i ima intenzivne reakcije u nekim stuacijama, to je zato što mi projektujemo energiju koja označava nestrpljenje, bijes, nesigurnost itd.

 2. IZLAZAK IZ KUĆE

Otvorena vrata nisu znak za izlazak, već da su vrata jednostavno otvorena :)

Otvaranje vrata ne smije predstavljati početak trke nas i našeg ljubimca. 

Postoji niz vježbi kojima privikavamo psa da ostane smiren kada se vrata otvore 

Uzbuđen pas će napraviti probleme gdje god se našao. To uzbuđenje uticaće i na vas i bićete neprestano na oprezu, u grču... i takvo obostrano stanje, jednostavno, nije zdravo ni po koga.

Naš zadatak je zapravo, da naučimo svog ljubimca nekim drugim navikama, jer su navike ono što je ključno. Nije u pitanju to da je pas jednostavno takvog karaktera. Radi se o tome da kada je počeo tako da se ponaša, niko mu nije stavio do znanja da to ne treba raditi.
Svakodnevnim ponavljanjem, to je postala navika, koju je životinja usvojila kao nešto potpuno normalno. Navike je, naravno, moguće promijeniti, bez obzira na starost psa, ali je za to potrebna volja i strpljenje vlasnika.

3. ŠETNJA

Najbolji način da osigurate bezbrižnu šetnju bez situacija koje vam stvaraju probleme, jesu mali rituali neposredno prije izlaska. Dakle, mirno pozivanje psa na izlazak iz kuće, korigovanje uzbudjenja na samom startu, vježba sa otvorenim vratima i naša smirenost u komunikaciji sa psom.
Naravno, vremenom navikavamo psa na  komande poput, dođi, sjedi, pored itd. , ali to ćemo najlakše postići ako znamo kako skrenuti pažnju našem psu i ako je pas u balansu.

Ako vas pas povuče, nikako nemojte i vi njega vući prema nazad. Tako ćete mu zapravo dati do znanja da treba nastaviti vući naprijed. U pitanju je trzaj dovoljnog inteziteta kako bi skrenuli pažnju psa na sebe, sa nečega prema čemu vuče. Trzaj se vrši prema gore ili na stranu ( kako ga ne biste povrijedili! )  U svakom slučaju, nikako nemojte vući psa!!!

Nakon toga možete tražiti od psa i da sjedne. Ne znači da će se potpuno smiriti, ali ćete uspjeti u tome da se intenzitet uzbuđenja barem malo smanji.

Cilj izbalansirane šetnje jeste da se krećete zajedno, kao tim, bez stresa i borbe sa svojim psom i tako uživate u svim lijepim stvarima koje dobijamo druženjem sa ovim divnim bićima :)



Mladen Miljuš, ponašanje i psihologija pasa     Kontakt : 066/ 185 - 852

FB: https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka

        https://www.facebook.com/mladen.miljus.1?fref=ts



No comments:

Post a Comment