Wednesday, 3 February 2016

Zašto dolazi do problema u ponašanju pasa?

Imate li neki problem ili poteškoću sa svojim ljubimcem?

Na našu adresu stizala su pitanja, koja, sažeto rečeno, obuhvataju pse koji imaju probleme pri susretu sa drugim psima, koji ne žele poslušati neke svakodnevne stvari poput dolaska na poziv, koji vuku povodac, ne žele pustiti neki predmet, reže ili ne dozvoljavaju da im se pridje tokom obroka, ne mogu ostati sami kod kuće itd. Dakle , riječ je o svakodnevnim situacijama sa kojima se može susresti svaki vlasnik.

Šta uraditi u tom slučaju, ono je što se vjerovatno svi pitate...


Sva ova ponašanja imaju zajedničku pozadinu, odnosno razlog zašto ste sa svojim ljubimcem došli u situaciju koju niste sigurni kako ispravno razriješiti.
Za početak, nijedno ponašanje nije nastalo slučajno, niti se počelo dešavati odjednom. Jednostavno, na neke stvari obratimo pažnju tek kada nam počnu predstavljati problem. U tome je prva greška koju pravimo u postupanju sa našim ljubimcima.

Jedna od naših klijentica, napisala nam je kako je pas uglavnom sluša, ali postoje i one situacije u kojima je jednostavno ignoriše. Kroz razgovor se ispostavilo da je njen ljubimac uglavnom ne sluša, a da u par stvari koje su mu po volji, odluči da obrati pažnju na svoju vlasnicu :)

O čemu se radi?

Disciplina nije omiljena riječ medju vlasnicima pasa. :) Medjutim,nedostatak discipline dovodi do toga da vremenom pas bira da li će vas poslušati ili ne. Tačnije, ako mu je nešto interesantnije od vas u tom trenutku, vjerovatno vas neće poslušati, ako mu se ne dopada to što od njega tražite, vjerovatno vas neće poslušati, ako baš ne mora, vjerovatno vas neće poslušati. 

Najlakše je sve ovo objasniti primjerom kada psa učimo da ide na svoje mjesto. Pas zna gdje mu je mjesto i većinom vas posluša kada to od njega tražite, medjutim kada se npr. sprema hrana u kuhinji ili se u kući dešava nešto što je životinji zanimljivo, on baš i nije voljan da ode na mjesto i pokušaće na nekoliko načina da vas ne posluša. Ili će vas ignorisati, ili će krenuti prema izvoru uzbudjenja ( kuhinji, ulaznim vratima...) ili će sjesti ili leći na neko drugo mjesto koje je bliže onom što ga u tom momentu zanima. Sve to je znak da on u tom momentu radi ono što je sam odabrao, a ne ono što ste od njega tražili i da na ove ( i brojne druge ) načine testira našu volju. U testiranju naše volje psi mogu biti veoma simpatični, pa im u tim situacijama često popustimo. Popuštamo i kada nemamo dovoljno vremena ili volje da neku vježu odradimo do kraja. Popuštamo, u suštini u brojnim situacijama. 


Ovdje nije riječ o tome da morate biti strogi ili praviti robota od svog ljubimca. Riječ je jednostavno o tome da u svojim zahtjevima morate biti dosljedni i odlučni. Ako ste od 10 situacija, psu u 5 slučajeva nešto zabranili, a u ostalih 5 ( iz brojnih razloga ) mu to isto dopustili, on će od vas dobiti poruku: Ne moram baš uvijek da poslušam ovo. Nedostatak discipline tako će se iz nekoliko bezazlenih, svakodnevnih situacija pretvoriti u neposlušnost i u onim poljima koja vam, kao vlasniku zaista predstavljaju problem, čije će rješavanje, jednostavno prevazići vaše mogućnosti u datom trenutku. Vlasnici nam se često javljaju upravo u ovoj fazi, kada često čujemo zaista više ne znam šta da radim.

Disciplina u odgoju psa, je pored fizičke aktivnosti, ljubavi i pravilne brige ključna za suživot sa psom. Ono što uvijek naglašavamo, diciplina ne znači kažnjavanje psa ili uskraćivanje njegovih želja. Ona podrazumijeva dosljednost u pristupu ( ako ste korigovali psa u momentu kada npr. grize namjestaj, to ne mozete učiniti samo nekoliko puta, to morate učiniti u svakoj narednoj situaciji kada pas radi istu stvar i vaša korekcija treba kao rezultat imati to da pas prestane to da radi i tek tada je vježba završena ), pravila i granice. Pravila i granice podrazumijevaju usmjerenja koja dajemo psu. Ako šaljemo nejasne signale ( u jednoj situaciji istu stvar dozvoljavamo, a u drugoj branimo ), pas neće biti siguran šta treba da radi ili će birati kada da nas posluša. 

Takodje, u radu sa našim klijentima naglašavamo koliko je važan tajming za način na koji psi uče. Tajming podrazumijeva pravi trenutak da ispravite psa kada radi nešto što ne bi trebao, a da on razumije šta ste u tom momentu uradili. Pravi tajming je trenutak kada neželjeno ponašanje tek počinje i u tom momentu treba da se desi vaša jasna i odlučna korekcija. Tako će pas povezati to što je u tom momentu učinio sa tim da se vi sa tim ne slažete.

Pravila i granice u svijetu životinja, odvijaju se tiho, bez buke, prirodnim uspostavljanjem reda, jezikom tijela i nedvosmslenim odlučnim potezima u grupama u kojima se jedinke nalaze. Dakle, iz životinjskog svijeta treba da naučimo da disciplina nije nasilna, glasna, haotična ili impulsivna. Pravila i granice uspostavljaju se na prirodan način ukoliko ste dovoljno odlučni, imate jasnu namjeru i projektujete svoju volju kroz energiju koju upućujete životinji. Na ovaj način uspostavlja se odnos povjerenja i poštovanja  prema vlasniku, koji je u očima psa predstavlja lidera sigurnog u svoje postupke, koga će životinja prirodno pratiti. I prije nego što počnemo raditi sa njima na svemu što bi smo , u zajedničkom odnosu, htjeli popraviti, potrebno je da poradimo na sebi i slici koju kao vlasnici šaljemo svojim četvoronožnim prijateljima.

Za sva dodatnja pitanja i pomoć u odgoju kontaktirajte naš tim na FB profilu Socijalizacija pasa Banjaluka.