Monday, 11 January 2016

Kako je bilo na prvoj radionici iz oblasti psihologije i ponašanja pasa?

Radionica "Psi i gradsko okruženje" održana 29. novembra prošle godine, obilježila je kraj jedne lijepe i uspješne godine za naš tim. Temom života pasa u gradovima, prilagodjenog čovjekovim svakodnevnim navikama, nastojali smo obuhvatiti osnove odgoja pasa i neke od osnovnih razloga zbog kojih dolazi do nevolja u suživotu vlasnika i psa. 

Iz našeg ugla, bio je ovo jedan zahtjevan zadatak. Svaki vlasnik želio bi odgovor na svoje konkretno pitanje, recimo, zašto moj pas vuče povodac i kako da to ispravim. Medjutim, iza svakog ponašanja stoji odredjena pozadina koja je uslovila to ponašanje. Ona obuhvata niz svakodnevnih navika koje pas ima, nepravilnu socijalizaciju ili njen nedostatak tokom odrastanja, ponašanja koja smo nesvjesno odobravali, a kasnije su stvorila ozbiljnije probleme, nedostatak discipline, neispunjavanje prirodnih potreba pasa, itd.

Sve ovo nastojali smo obuhvatiti prvom radionicom iz oblasti psihologije i ponašanja pasa. 

Kako smo odabrali teme?

Jednostavno, ono sa čim se svi kao vlasnici pasa susrećemo svakodnevno, a o čemu ne možemo pronaći dovoljno informacija koje su nam potrebne ili barem ne na jednom mjestu :)
Radionicu smo počeli razlikom izmedju psa koji zna komande i psa koji je uravnotežen i stabilan. Vlasnici često od psa traže poslušnost prije stabilnosti, što predstavlja jednu od prvih grešaka. 

Psi i gradsko okruženje 29.11.2015. Banja Luka

Često čujemo kako je pas savršeno poslušan u jednom trenutku, a već u drugom nas ignoriše i ne reaguje na ono što od njega tražimo. 

Uglavnom sa psom radimo na učenju komandi, koje jesu korisne, ali ne i dovoljne kada je u pitanju emocionalno stanje psa. Svaki pas je poslušan kada mu nešto nije zanimljivije od nas. A u vanjskom svijetu, odnosno šetnji ili parku za pse, to je uglavnom sve :) 

Naš prvi zadatak kao vlasnika je korigovati pretjerano uzbudjenje. Izvor uzbudjenja za psa može biti bilo šta, od drugog psa, do gostiju koji dolaze u kuću, loptice u parku za pse itd. Pas koji je navikao da na podražaje iz okoline reaguje na uzbudjen način, svaki put kada se pojavi neki oblik uzbudjenja, biće fiksiran upravo na izvor uzbudjenja. Fiksiran podrazumijeva da je njegov um u tom momentu blokiran i usredsredjen samo na objekat uzbudjenja. Ovo je momenat u kome nas pas uglavnom ne doživljava i ignoriše i koji mi vlasnici zovemo neposlušnost. 

Dakle, ne podsticati uzbudjeno stanje psa i smanjiti intenzitet uzbudjenja naš je prvi zadatak. Mnogo je načina na koje nesvjesno podstičemo uzbudjenje kod svog ljubimca u svakodnevnom životu o čemu je takodje bilo riječi. Na žalost, jedan tekst ostavlja premalo prostora za ovu temu, pa ćemo za nju napraviti mjesta na budućim radionicma.

Zašto nas psi ne slušaju II dio :)

Pored brojnih razloga neposlušnosti jedan od češćih je i naš način obraćanja psima. Često zanemarujemo govor tijela i energiju koju kroz riječi upućujemo životinjama. Što je zanimljivo, jer to je ono što oni najbolje razumiju. Kada nas pas ne sluša često se iznerviramo, naljutimo, frustriramo, vičemo ili uzbudjeno ponavljamo komandu, ali reakcija izostaje. Zašto? Psi ne prate nestabilne lidere. Čovjek je jedina jedinka u prirodi koja prati nestabilnog vodju. Ipak, u životinjskom svijetu kada je u pitanju stabilnost, instinkti ne zakazuju, pa se morate truditi biti istinski smireni i odlučni u svojim namjerama, kako biste zaslužili biti neko koga će pas prirodno slijediti. 

Uzbudjenje, nesigurnost, vikanje, nerviranje odlike su slabosti u životinjskom svijetu i ovim metodama teško ćemo postići poslušnost svog ljubimca.

Govorili smo i o važnosti discipline u svakodnevnom životu psa, dakle o pravilima i ograničenjima koja stvaraju strukturu ponašanja. A struktura je upravo ono što obezbjedjuje stabilnost. Psima je potrebno usmjerenje, koje usljed dugog suživota sa čovjekom, psi očekuju od nas. Usmjerenje šta da rade, kuda da idu, kako da se ponašaju. Ukoliko im ovo ne pružimo oni postavljaju svoja pravila i granice, koje pored toga što stvaraju probleme vlasnicima i psa dovode u stanje neusmjerenosti, nepovjerenja prema nama i generalno haotičnog svakodnevog života. A svaki haos izvor je stresa koji za životinju, kao i za čovjeka predstavlja jedno potpuno nezdravo stanje.

Bilo je riječi i o izazovima šetnje i svemu što je potrebno uraditi kako prije izlaska iz kuće, tako i u toku same šetnje, kako bi i za vlasnika i za psa ova svakodnevna aktivnost prošla bez većih poteškoća.

Za kraj pažnju smo posvetili i znakovima opasnih ponašanja pasa pri susretu sa drugim psima i pravilnim načinima njihove korekcije. Na žalost, samo onoliko koliko nam je vrijeme dozvoljavalo, ali i ova oblast tema je jedne posebne buduće radionice :)

Kao i u svim oblastima, pravilno pojasniti osnove i postaviti ispravne temelje uvijek je najteže, zato je ova prva radionica bila naš veliki izazov.

Hvala svima koji ste nas svojim prisustvom u tome podržali. Vama koji ste se interesovali, ali niste bili u mogućnosti biti sa nama. I vama koji ćete prisustvovati svim budućim druženjima namijenjenim razumijevanju prirode pasa.



Najljepše hvala i našem fotografu Nini :)


Vidimo se u 2016. !!! :)

Tim Socijalizacija Pasa Banja Luka

Mladen Miljuš, psihologija i ponašanje pasa 066 185 852

Ina Jokić, saradnik za odnose s javnošću 065 017 063