Mnogi vlasnici pasa imaju problema sa prenaglašenim reakcijama svojih ljubimaca na različite podražaje iz okoline, poput susreta sa drugim psima, jakih zvukova, susreta sa nepoznatim ljudima, prolaska biciklista, motora ili automobila ili bilo kakvih iznenadnih situacija.
Odredjen broj pasa burno reaguje u ovakvim okolnostima, a vlasnici često navode da njihov pas ima probleme u ponašanju, sa kojima ne znaju kako da izadju na kraj. Često se takve reakcije pripisuju tome da pas nije pravilno odgojen ili da je to, jednostavno, dio njegovog temperamenta.
Potpuno je normalno da pas osluškuje, njuši, posmatra, odnosno reaguje na bilo koju situaciju koja je za njega nova, ali ukoliko na podražaj, poput jakog zvuka neprestano laje, pokušava da se sakrije ili pobjegne, vrti se u krug i vuče povodac, nekontrolisano trči ili skače, tada njegova reakcija nije uobičajena i možemo reći da se radi o reaktivnom psu.
Dakle, ukoliko imate psa koji na normalne situacije, reaguje preintenzivno, najvjerovatnije imate reaktivnog psa.
Reaktivni psi većinu vremena provode u stanju napetosti i stalno su na oprezu oko stvari koje se dešavaju oko njih, za razliku od nereaktivnih pasa koji vrijeme uglavnom provode opušteno i zainteresovano za dešavanja u oklini, ali nemaju potrebu da upozoravaju ( npr. režanjem ) kada dodje do neke nove i nepoznate situacije.
Zašto je vaš pas raktivan?
U pozadini reaktivnosti ne nalazi se samo nedisciplina ili temperamentnost vašeg psa. Razlozi mogu biti uslovljeni genetikom, uslovima prije i nakon okota, pa tako ukoliko je majka bila izložena stresnim situacijama tokom trudnoće, štenci imaju veću vjerovatnoću razvijanja osobina poput pretjeranog straha, uznemirenosti, hiperaktivnosti itd. koje dovode do nepredvidivih reakcija pasa u kasnijem periodu na dešavanja u svakodnevnom životu.
Istraživanja pokazuju i da prerano odvajanje od legla može biti uzrok ovakvih stanja, jer je boravak u leglu jedan od prvih oblika socijalizacije psa, u kome štenci uče komunikaciju sa drugim jedinkama ( npr. uče da je njušenje sa drugim psima potpuno normalno, dok reaktivni psi, ukoliko ih novi pas njuši postaju uzmenireni i počinju ili da bježe ili odmah napadaju)
Kako pomoći reaktivnom psu?
Svako reaktivno ponašanje psa uslovljeno je nekom emocijom koju pas proživljava ( strahom, nesigurnošću, itd.) Za početak tokom šetnje obratite pažnju koji podržaji iz okoline najviše uznemiravaju vašeg ljubimca i navode ga na burne reakcije. Kada to ustanovite, pokušajte u početnoj fazi rješavanja problema psa što manje izlagati situacijama na koje reaguje, kako bi izlazak iz kuće ili dvorišta za njega postao što pozitivnije iskustvo. Ukoliko pas npr. reaguje na zvuk sirene automobila ili brujanje motora, pokušajte ga, za početak izvoditi na mirnija mjesta. Teorija da psa treba izlagati onom čega se plaši,proizvešće samo još veći stres, nikako prevazlaženje problema. Imajte ovo na umu, jer svaki intenzivan stres ili kontinuirano napeto stanje u kome životinja živi negativno se odražavaju na njihov imuni sistem i cjelokupno zdravlje.
Samo postepenim izlaganjem situacijama koji se pas plaši ili na koje pretjerano reaguje može dovesti do poboljšanja.
Dakle, prije postepenog izlaganja ovakvim okolnostima, potrebno je da pas izlazak u vanjski svjet počne doživljavati kao nešto pozitivno, a ne kao prostor u kome mora biti na stalnom oprezu. Takodje, tako stiče i povjerenje u vas, kao vlasnika, da ga vodite na sigurno mjesto i da uz vas nema potrebu da se osjeća nesigurno ili uplašeno.
Reaktivni psi najveći dio vremena provode osjećajući se napeto, a naš zadatak, kao vlasnika, je da mu omogućimo da što veći dio dana provede u opuštenom stanju, kako bi osjećaj da mora neprestano da pazi i da se plaši postepeno iščezao.
Reaktivnost svakog psa uslovljena je različitim stvarima, pa je u rješavanju ovog problema kod svake jedinke neophodan potpuno individualan pristup, u zavisnosti od toga na šta pas reaguje i koliko je dugo vremenski proveo u stanju stresa.
Za sva dodatna pitanja kontaktirajte FB profil Socijalizacija pasa Banja Luka.
- Mladen Miljuš- psihologija i ponašanje pasa
- Adaptacija teksta - Ina Jokić, saradnik za komunikaciju i odnose s javnošću