Sunday, 28 June 2015

KOMUNIKACIJA Kako prići psu koji nam ide u susret?



Psi imaju svoj način komunikacije. Problem nastaje kad pokušavamo sa njima komunicirati na način na koji komuniciraju ljudi medjusobno.

S obzirom da obično nemamo dovoljno informacija o tome na koji način psi shvataju interakciju sa drugim životinjama i ljudima, često pravimo greške.

Upravo zbog nedovoljno znanja, ne poštujemo pravila koja vladaju u njihovom svijetu i tu često nastaju sukobi izmedju čovjeka i psa.

Bitno je da naučimo komunicirati na njihovom nivou. Na taj način ćemo pokazati poštovanje, a jednostavan primjer je kada želimo da pomazimo psa.

To nikada  ne radimo na način da stavljamo ruku na njušku ili na glavu. Ovako životinji zaklanjamo pogled i to postaje prijeteće. Kada je u pitanju poredak u prirodi, neko ko se postavlja iznad njih želi da ih izdominira ili napadne. Ukoliko smo, pri tom, okrenuti direktno prema psu, stvari postaju još gore. Dodamo li tome glasan smijeh i uzbudjenje (za nas ljude to je nešto pozitivno), tako otkrivamo zube, a za psa to je signal za prijetnju ili napad. Psi upozoravaju tako što podižu gornju usnu i pokazuju zube.

Dakle, intenzivan smijeh i uzbudjenje, savijanje u struku i nadvijanje nad psa uz maženje po njušci i čeonom dijelu, sve su to preduslovi da se životinja odluči braniti.

Ono što možemo učiniti to je da prvo pustimo da nas pas onjuši!

Ukoliko na ulici sretnete prijatelja sa psom koji vam ide u susret, pozdravite se sa prijateljem, ignorišite psa (pogotovo ako osjećate strah i niste sigurni)

Sačekajte da vas životinja onjuši, upozna, prepozna... Onda polako čučnite, nikako se ne nadvijajte nad psa.

Čučnite i čekajte da vam pas priđe. On će vas jos neko vrijeme njušiti i nakon toga ga pomazite ili po prsima ili po vratu, a tek nakon toga, ako je reakcija pozitivna, a životinja opuštena, iza ušiju i po čeonom dijelu. Pokušajte da ne govorite ništa, a posebno da ne koristite intenzivne zvukove, glasan smijeh i uzbudjeno obraćanje psu. Oni razumiju zvukove i intonaciju, a nikako riječi, stoga će vas na ovaj način pas doživjeti kao nekog ko je smiren i pozitivan.


Pri svakom susretu sa psom, bilo da osjećate strah ili ga ne osjećate uopšte, najvažnije je da pokušate ostati u ravnoteži i što mirnijem stanju. Smirenost i stabilnost su najbolji način za prvi kontakt sa psom ( kao, naravno, i ostale susrete ). Time smanjujete na najmanju mjeru mogućnost bilo kakve neugodne situacije, ali i ne uzbudjujete psa bez potrebe, na čemu će vam svaki vlasnik koji je krenuo u ugodnu šetnju, biti jako , jako zahvalan


I ne zaboravite, za ishod većine situacija u komunikaciji sa psima, odgovorni smo mi, stoga u svakom momentu moramo biti svjesni svog ponašanja, stanja u kome se nalazimo, energije i signala koje šaljemo pri susretu sa njima. :)

Tim Socijalizacija pasa Banja Luka

Za sva dodatna pitanja o ponašanju vaših ljubimaca kontaktirajte nas u inbox!


FB: https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka
        

Friday, 26 June 2015

KAKO SE PONAŠATI U PARKU ZA PSE ( 2.DIO )

Kada već dođete u park, veoma je bitno da ste sigurni da možete kontrolisati impulse svog psa. Za početak, nevažno je koja je rasa u pitanju.

Čest primjer je da male pasmine iniciraju okršaj sa velikim psima ( što nikako nije pravilo, ali se dešava). Tada se obično za sukob krivi veliki pas, jer iz ljudske perspektive, male rase su slatke i bezopasne.

Dakle, potpuno nevezano za rasu ili veličinu psa, budite sigurni da možete kontrolisati nagone i impulse svog psa, jer u suprotnom činite veliku štetu kako svom psu, tako i ostalim psima u parku, ali i stvarate probleme ostalim vlasnicima.

Ako ste sigurni u vaše liderstvo, uđite u park kada je pas smiren i uravnotežen. Ne ulazite u park ukoliko je vaš ljubimac:

- uzbuđen

- isprepadan


- pokazuje agresivno ponašanje koje vi niste u stanju kontrolisati :

* agresivno dominantan ( što znači da će pokušati dominirati drugim psima i tako dovesti do konflikta )

* ako pokazuje znakove agresije prema ljudima ( bilo da pokušava da odbrani vas ili teritoriju oko vas ili je jednostavno iz vama neznanog razloga u prošlosti napadao druge ljude, lajao na njih itd.)

Kako smo već pisali, psa ne treba dovoditi u park kako bi potrošio višak energije, nego kako bi se družio i igrao sa drugim životinjama. Višak energije je glavni okidač neželjenog ponašanja, jer pas nekako mora da se oslobodi nagomilane tenzije, a na mjestu gdje je mnogo drugih pasa, koji se nalaze u različitim stanjima, to gotovo uvijek završava nekim oblikom konflikta. Dakle istrčite ili prošetajte psa prije dolaska u park kako bi se oslobodio viška energije.

Takodje, potrudite se da prije dolaska u park kroz pomenutu šetnju uspostavite disciplinu ( što je od nevjerovatne važnosti ) kako bi vas pas poštovao i poslušao kada to bude neophodno.

Ukoliko nemate poštovanje svog ljubimca, on vas neće poslušati kada pokušate spriječiti potencijalni konflikt, zbog čega posljedice mogu biti ozbiljnije.

Dakle, to je naša odgovornost kao vlasnika i time sprječavamo mnoge neželjene situacije.

Nadamo se da će savjeti biti od pomoći!


Nastavak slijedi! :)

Mladen Miljuš, ponašanje i socijalizacija pasa

Kontak/ 066 185 - 852

FB : https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka?fref=ts

         https://www.facebook.com/mladen.miljus.1?fref=ts

KAKO SE PONAŠATI U PARKU ZA PSE (1. DIO )

Park za pse je mjesto na kome bi vlasnički psi trebalo da se se igraju i druže sa drugim psima.

Ipak, čest je slučaj da na ovom mjestu psi izbacuju VIŠAK energije, što u susretu sa drugim psima, naročito kada se puno životinja nadje na malom postoru, može dovesti do brojnih problema (dominacije, teritorijalnosti, odbrane vlasnika ili čopora od drugih pasa, pa i agresije )

Upravo zbog ovakvih neželjenih situacija veliki broj vlasnika, kada dodje u park za pse, dvoumi se oko puštanja svog psa sa povoca, jer nije siguran u njegove reakcije, ali ni u svoju sposobnost da reaguje ukoliko dodje do nekog ozbiljnijeg konflikta.

Kako bi pas došao u park bez VIŠKA ENERGIJE koju ima potrebu da izbaci kroz razna neželjena ponašanja, poput skakanja na druge pse ili ljude, dominacije ili agresije, najbolje bi bilo da ovaj višak potroši neposredno prije dolaska u park.

Kao vlasnici, trebamo biti svjesni da upravo višak energije stvara frustraciju i uzbudjenost, a uzbudjenost dodatno raste kada naš ljubimac vidi druge pse u parku, što je, često, recept za katastrofu.

Dovoljno je pola sata disciplinovane šetnje, vožnja biciklom ili rolerima do parka ili nekoliko minuta istrčavanja u zavisnosti od starosti psa.


Na ovaj način pas će doći u park u mnogo mirnijem stanju, bez visokog stepena uzbudjenja ( koje je najčešći uzrok konflikta u parku za pse) i potrošiti ostatak energije na zdrav način kroz igru i druženje sa drugim psima.


Mladen Miljuš, ponašanje i socijalizacija pasa

Kontakt: 066/ 185 - 852

 FB: https://www.facebook.com/mladen.miljus.1?fref=ts

         https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka?fref=ts

Šta je socijazacija pasa i zašto je važna?

Socijalizacija predstavlja navikavanje psa na okolinu u kojoj živi. Prvenstveno je potrebna u urbanoj sredini, gdje se pas prilagodjava kako ljudima, tako i drugim psima, ali i različitim svakodnevnim okolnostima.

Socijalizacija pasa temelji se na upoznavanju ponašanja pasa, njihovog instinkta, načina na koji shvataju svijet oko sebe i njihovog govora tijela.

Nas, kao vlasnike, uči da pravilno razumijemo zašto naš pas radi odredjene stvari i kako da ga, na način na koji će nas pas najlakše shvatiti, korigujemo i usmjerimo.

U procesu socijalizacije učestvuju i vlasnik i pas.

Vlasnici u procesu socijalizacije uče kada je pravi trenutak da koriguju psa kada je u pitanju neko neželjeno ponašanje
 (tzv. "tajming" ) , kako da na pravilan način komuniciraju sa svojim ljubimcem i budu jasniji u svojim namjerama, bez nekih posebnih komandi, bez povišenog tona, ljutnje ili bilo kakvog oblika kazne itd.

Tokom procesa socijalizacije pas na prirodan način uči o granicama, o tome kako da prevazidje odredjene strahove i kako da prati ono što njegov vlasnik od njega očekuje.


Socijalizacija je posebno važna za emocionalnu stabilnost psa, jer svako neželjeno ponašanje je rezultat neravnoteže i nestabilnosti i izaziva stres koji životinja prolazi svaki put iznova.

Mladen Miljuš, ponašanje i socijalizacija pasa

Kontakt: 066/ 185 - 852

FB: https://www.facebook.com/mladen.miljus.1?fref=ts

       https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka?fref=ts

Uzbudjenje kod pasa i njegove posljedice


Psi nikada nisu krivi za svoje ponašanje. Kada su mali, mnoge stvari koje rade su nam simpatične, zanimljive i bezazlene i nesvjesno ih odobravamo. Navike koje je pas usvojio dok je još štene, kasnije se teže ispravljaju. Često kažemo da je naš ljubimac odjednom počeo da radi stvari koje nije radio do tada, a koje nam stvaraju probleme.

Svako ponašanje moguće je korigovati, bez obzira na starost psa, ali je važno da kao vlasnici obratimo pažnju na ono što radimo.

Uzbudjenje je stanje iz koga mogu nastati brojna neželjena stanja za psa, ali i za vlasnika. Ukoliko je pas preuzbudjen, a pritom osjeća nesigurnost ili strah, sljedeći korak je pokazivanje dominacije ili na samom kraju, agresije.

Prevelik stepen uzbudjenja može se manifestovati i nekim blažim neželjenim
ponašanjima kao što je neposlušnost, jer životinja u takvom stanju svijesti nije u stanju da vas posluša. Uzbudjen pas često će naići i na negativnu reakciju kod drugih pasa, što često može biti razlog zašto ne smijete bezbrižno pustiti svog ljubimca na mjestima gdje ima drugih pasa, poput parka za pse.

Uzbudjenje je jedan od najčešćih razloga zašto psi skaču na vlasnika ili goste prilikom ulaska u kuću, zašto nekontrolisano vuku povodac kada vide drugog psa ili laju na druge ljude ili pse prilikom šetnje.

Korigovanjem uzbudjenja rješavamo veliki dio onoga što nam kao vlasnicima stvara svakodnevne probleme.

Uzbudjeno stanje nije dobro ni za samu životinju, jer predstavlja stres koji životinja svakodnevno prolazi.

Ono što kao vlasnici možemo uraditi je da, u svakom trenutku, korigujemo psa i prekinemo uzbudjenje i naučimo ga da svakodnevne stvari poput obroka ili izlaska u šetnju obavlja u mirnom i uravnoteženom stanju.


Ovo je proces, za koji će trebati nekoliko dana, moguće i sedmica, ali je rezultat nešto što će biti od doživotne koristi kako za vas kao vlasnika, tako i za normalan i srećan život psa.

Mladen Miljuš, ponašanje i socijalizacija pasa

Kontakt : 066/ 185 - 852

FB : https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka?fref=ts

         https://www.facebook.com/mladen.miljus.1?fref=ts

Čega se boji vaš pas?

Strah kod pasa je česta emocionalna reakcija na različite podražaje koji dolaze iz okoline, najčešće zvučne ( vatromet, grmljavina, petarde ili različiti intenzivni zvukovi... ), mada se može manifestovati i na druge, nešto neobičnije načine poput straha od stepeništa, odredjenih zatvorenih prostora ili različitih predmeta.


Kod nekih pasa izražen je strah od ljudi ili drugih životinja, mada često kao vlasnici odredjena ponašanja psa tumačimo pogrešno
(čest je slučaj vlasnika malih rasa koji obično podižu ljubimca u naručje kada smatraju da se njihov pas boji drugih životinja, iako je po srijedi strah samog vlasnika koji se prenosi na životinju)

Strahovi nastaju iz različitih razloga, a najčešće zbog ranijih negativnih iskustava ili nedovršene socijalizacije u ranom dobu, ali i brojnih drugih razloga. Vrste strahova, kao i načini prevazilaženja su individualni i razlikuju se od psa do psa.

Ono što kao vlasnici možemo učiniti kako bismo im pomogli da prevazidju ovo stanje, za početak je to da ne podržavamo i ne hranimo njihov strah.

Jedna od najčešćih grešaka je da psa u stanju uznemirenosti smirujemo pružanjem ljubavi i pažnje ili davanjem hrane.

Koliko god da ih volimo, ljubav u ovom slučaju neće riješiti problem.

Na ovaj način samo ih nagradjujemo za stanje u kome se nalaze i na taj način psu dajemo do znanja da je u redu da se osjeća tako i da pokazuje odredjene reakcije poput drhtanja, sakrivanja, laveža i sličnih ponašanja koja se javljaju kada je pas uznemiren.

Pružanjem ljubavi i pažnje kada je životinja pod stresom jednostavno produžavamo ovo stanje, koje će se neprestano ponavljati.
Rješenje je u pravilnom i svakodnevnom radu sa psom, u zavisnosti od vrste straha i toga koliko dugo životinja prolazi kroz stresne situacije.

Jedna od metoda je i postepeno izlaganje psa situaciji koja izaziva uznemirenost i stvaranje pozitivne asocijacije, mada bi pretjerivanje u ovoj metodi moglo da dovede do stvaranja dodatnog stresa kod životinje, pa je najbolje da potražite savjet osoba upućenih u ponašanje pasa, kako bi se životinja uz što manje negativnih emocija oslobodila straha.

Jedna od korisnih stvari ukoliko se kao vlasnik, odlučite sami raditi sa psom, jeste i to da ne reagujete panikom ili, sa druge strane, sažaljevanjem životinje, jer sve to odmaže procesu oslobadjanja straha.

Najbolje što možete učiniti jeste da budete potpuno neutralni i smireni,  jer će u takvom stanju životinja imati najviše povjerenja u Vas.

Mladen Miljuš, ponašanje i socijalizacija pasa

Kontakt: 066/ 185 - 852

FB: https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka?fref=ts

       https://www.facebook.com/mladen.miljus.1?fref=ts

Vi u šetnju, kad ono medjutim :)

Kod kuće su sjajni. Lijepo se ponašaju, maze, a način na koji spavaju bolji je od svake humorističke serije. I napolju su dobri... Osim kad... Vuku povodac na sve strane, naidju na drugog psa ili na neku nesrećnu macu...

Nije strašno, to je jednostavno dio njihovog karaktera, ali Vam često stvara probleme?

Jeste li znali da ponašanje psa u uslovima van kuće najviše zavisi od onoga što radimo neposredno prije same šetnje???

Često su naši psi oni koji nas izvode u šetnju, a ne mi njih. Zvuči simpatično, ali upravo tu leži prvi problem, koji vodi do kasnije neposlušnosti u brojnim situacijama.

Kako bi Vas slušao onda kada je to potrebno ( kada npr. pokušavate da spriječite konflikt sa drugim psom ili želite da posluša neku jednostavnu komandu, da pusti igračku ili ode na svoje mjesto ) pas mora da Vas doživljava kao lidera.

Prva i najčešća greška koju pravimo prije šetnje je što, obično, previše uzbudjeno pozivamo psa na izlazak iz kuće i u tako uzbudjenom stanju mu stavljamo povodac.

Tada pas, najčešće, jedva čeka da izadje i onog momenta kada otvorite vrata, vjerovatno će Vas povući napolje. U razigranosti i sreći nema ništa loše, ali bespotrebno uzbudjenje je upravo ono što dovodi do nepoželjnih ponašanja .

Miran način na koji ćete psa pozvati u šetnju učiniće mnogo

Vratimo se priči ko koga vodi u šetnju.

Stanje u kome životinja izadje iz kuće, biće stanje u kome će provesti ostatak šetnje. 

Kako bi šetnja bila što ugodnija i za Vas i za psa, pokušajte jednostavnu vježbu.
Otvorena vrata ne znače da životinja treba da izadje, već da su vrata jednostavno otvorena.
Ukoliko pas pokuša da izadje nakon što otvorite vrata, opomenite ga zvukom na koji inače reaguje ili blagim trzajem povoca, kako biste mu pokazali da još uvijek nije vrijeme da krene. Nakon toga, na što mirniji način tražite da sjedne i sačekajte nekoliko trenutaka kako bi shvatio vježbu. Kada odlučite krenuti, prvo izadjite Vi, a Vaš ljubimac bi trebao da Vas prati.

Jednostavno i bez komandi, ovako ćete mu pokazati da treba da obrati pažnju na ono što Vi radite tokom čitave šetnje. Na ovaj način životinja prirodnim putem uči da treba da prati i osluškuje Vaše kretanje i ono što od nje tražite.

Ovakve vježbe, takodje učvršćuju odnos izmedju vlasnika i psa i jačaju povjerenje koje životinja ima u Vas kao lidera.


Tim Socijalizacija pasa Banja Luka

Za individualne savjete, kontaktirajte nas putem stranice ili profila 


FB : https://www.facebook.com/socijalizacijapasa.banjaluka?fref=ts